• Amir Stein

האם אני משתגע?


כבר עברו חודשים מאז הפלאשבק האחרון, אני חוגג שנתיים ללא נסיון אובדני- ובום. יום אחד בהיר אני צועד לתומי ברחוב, וחוטף את הפלאשבק של החיים. מתחיל לרעוד ולהזיע, ורק רוצה להיות חזרה במיטה שלי. מה קרה? האם אני משתגע?אנחנו בנין בבניה

אחד הנושאים שאני נתקל בהם הכי הרבה בשיחות עם מתמודדי נפש זה זה: "התסמינים שלי מחמירים, המחלה שלי מחמירה".

מה תגידו אם אני אגיד לכם שהיא לא? אני לא פסיכיאטר כמובן, והוא הבן אדם שאתם חייבים וצריכים ללכת להתייעץ איתו לגבי כל שאלה שנוגעת למצב הרפואי שלכם. אבל אני לא מדבר אתכם על זה, אני מדבר אתכם על משהו שונה לחלוטין.

נניח ואתם חווים התקפי חרדה אחרי תקופה שהם נעלמו, האם עצרתם לרגע לשאול את עצמכם/ן מה השתנה? האם אתם בתקופה לחוצה יותר? פוגשים פחות חברים ויותר נוטלים על עצמכם/ן משימות? האם התחלתם לשתות יותר קפה? לישון פחות שעות?

הנטייה שלנו היא לבחון את עצמינו בתור בניין גמור ומוכן. אבל המציאות הפשוטה היא, שאנחנו לא. אנחנו בתהליכי בנייה כל הזמן. קצב הבניה משתנה אם יורד גשם, אם פועל חולה, אם פועל נפצע, אם אין אישור ביורוקרטי- הלא כן? למה אנחנו מניחים שהמצב אצלינו שונה?

התפקוד המנטלי שלנו נפגע כשאנחנו ישנים פחות, אוכלים יותר ג'אנקפוד, נמצאים בסטרס ולא נותנים לעצמינו את הזמן איכות שמגיע לנו. בהתאם לכך, הסימפטומים הנפשיים שאנחנו מצליחים לנהל ולשלוט בהם ביום יום, יוצאים משליטה. זה לא בגלל שאנחנו "פתאום משתגעים" שוב. זה בגלל שלא שמנו לב לעצמינו. בגלל שהעדפנו לעשות יותר, בלי לשקול את התוצאות.


תנו לעצמכם זמן

הזמן הזה, שאני ואת מפנים כדי לבדוק איך אני מרגיש? איך עבר עלי היום? לשבת ולתות כוס תה פרות במרפסת - הזמן הזה הוא לא בזבוז. זאת ההשקעה הכי טובה שאתם יכולים לתת לעצמכם.

אחרי הכל, הצלחה לא נמדדת בכמות, אלא באיכות.

גם תהליך הריפוי מהפרעה נפשית לא קורה ביום אחד. לקח לכם x שנים להגיע למצב שאתם בו היום. אל תצפו שיקח לכם חודש להחלים מזה.

אמירות כמו "אבל אני מתרגל מיינדפולנס, הולך לפסיכולוגית ולוקח את התרופות שלי. למה אני עדיין מרגיש כל כך רע" הן נפוצות. ואני מכל האנשים מבין את הכאב והתסכול. אבל השינוי לא עומד להתרחש בין לילה. הריפוי יקרה לאט לאט ובזהירות. אבל אל תטעו, הוא מתרחש. הוא אמיתי והוא שם.


המסננת- החברה הכי טובה שלכם

והכי חשוב, יהיו הרבה חכמולוגים בדרך.

-חלקם יגידו לכם: אתם מרגישים ככה כי אתם בוחרים להרגיש ככה. אין שום דבר לא בסדר אתכם. אתם רק צריכים לרצות להשתנות.

-חלקם, יציעו לכם שיטות מהירות להחלמה שכוללות "מבט אל תוך העבר שלכם, אל הנקודה שבה הכל התחיל".

-קבוצה אחרת תגיד לכם להפסיק לקחת את התרופות שלכם, ותציע לכם תרופות סבתא שעובדות הרבה יותר טוב בלי האינטרסים של הביג פארמה.

אז תנו לי לספר לכם כמה סודות:

-לא בחרתם שום חלק מזה. הבחירה היחידה שיש לכם, היא לנהל את המחלה שלכם. ללכת לקבל טיפול. לקרוא על דרכים לנהל את התסמינים. ולהתמודד. אתם גיבורים וחזקים ואני גאה בכם.

-אין דבר כזה "הנקודה שבה הכל התחיל" מחקרים מראים כי תופעות נפשיות תמיד מושפעות משילוב של ביולוגיה והשפעות סביבתיות. כל בן אדם שטוען שהפרעה נפשית נובעת מאלמנט אחד, הוא אדם שלא שווה להקשיב לו, כי הוא לא קרא שום ספרות מקצועית בנושא.

- על השקר שנקרא "הביג פארמה" ; הרבה תרופות "טבעיות" לטיפול בדיכאון וחרדה מכילות בדיוק את אותם מרכיבים פעילים כמו תרופות מרשם. ולריאן למשל, זה כדור הרגעה טבעי שמכיל את אותם רכיבים פעילים של כדורים ממשפחת הבנזודיאזפינים. אבל ולריאן לא מסובסד, ויש מחקרים שמראים על אחוז גבוה של התמכרות בעקבות שימוש בו... על בנזודיאפינים משלמים כמה שקלים בודדים, עוברים בקרה רפואית, ואפשר לנטר את ההשפעות ולפקח על התמכרות. את כל הדברים הללו אי אפשר להגיד על החלופה ה"טבעית".


לסיכום:

רק שבגלל שאת/ה חווה תסמינים בצורה חזקה יותר, לא אומר שאת/ה משתגע/ת. לכו לפסיכיאטר, לפסיכולוג וגם בדקו את עצמכם. האם אתם תחת סטרס? האם אתם ישנים מספיק ואוכלים בריא?


רק בגלל שלוקח לכם לזמן להחלים לא אומר שלא תחלימו. אנחנו בניין בבניה= לתהליכים לוקח זמן.


הפעילו מסננת כלפי הביקורת החיצונית שמפנים אליכם. אתם חזקים וגיבורים, ואני גאה בכם.


מיאו עד לפעם הבאה, ואל תשכחו להרשם לבלוג בתחתית הדף 💜


?היי, מה קורה 
  • White Facebook Icon

© 2023 by אמיר שטיין . Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon
להרשמה

היוש, קוראים לי אמיר שטיין    ואני בן 22.

כבר שנים שאני יודע  שבכל מקום בעולם בו אני אהיה, לא משנה מה המצב או הסיטואציה, כל חובב ספרים שאני אפגוש יהפוך מיד לחבר.

מקווה לצרף אתכם/ן לרשימה:)

כדי שתוכלו לקרוא סקירות ברגע שהן מתפרסמות, ועוד הפתעות שוות, מומלץ להרשם ממש כאן.